Tlačové správa 004

Tlačová správa 004 – operné diela svetových majstrov v Dome umenia Piešťany aj v novom roku 2017 !!!

Nabucco (Giuseppe Verdi) PO PRVÝ RAZ V HD KVALITE
7. januára 2017 o 18.55 hod.
Dirigent
: James Levine
Réžia: Elijah Moshinsky
Scéna: John Napier
Kostýmy: Andreane Neofitou
Svetelný dizajn: Howard Harrison

Obsadenie: Liudmyla Monastyrska (Abigail), Jamie Barton (Fenena), Russell Thomas (Ismael), Plácido Domingo (Nabucco), Dmitry Belosselskiy (Zachariáš)

Hudobný riaditeľ Metropolitnej opery James Levine diriguje Verdiho drámu z obdobia starovekého Babylonu Nabucco, v titulnej úlohe  sa predstaví Plácido Domingo, ktorý si rozšíril touto úlohou repertoár. Liudmyla Monastyrska spieva náročnú úlohu Abigail Nabuccovej zákernej domnelej dcéry. Ďalej účinkuje  Jamie Barton ako Fenena, Russell Thomas ako Ismael a Dmitri Belosselskiy ako prorok Zachariáš, touto úlohou debutoval v Metropolitnej opere v roku 2011.

Nabucco je Verdiho tretí titul, ktorý znamenal prevrat v jeho tvorbe. Je to opera, ktorá rozbíja formu uzavretých čísel. Po neúspechu svojej druhej opery Jeden deň kráľom, chcel Verdi ukončiť svoju skladateľskú kariéru. Nanútili mu libreto Nabucca. Toto libreto ho natoľko zaujalo, že sa rozhodol ho zhudobniť. Veľký úspech tejto v poradí jeho tretej opery, znamenal návrat ku komponovaniu. V librete ho zaujal začiatok žalmu 136 „Va, pensiero, sull’ali dorate“ (Leť, myšlienka, na zlatých krídlach…) a inšpiroval ho k napísaniu zboru, ktorý zľudovel a aj dnes je veľmi populárny .

SÚŤAŽ ako tradícia:

Počas podujatia sa môžete zapojiť do súťaže o vylosovanie dvoch voľných vstupeniek na ďalšiu OPERU – tento raz  na 21.1.2017 Charles Francois Gounod:  Romeo a Júlia.

Po troch operách radi konštatujeme, že v Dome umenia Piešťany sa formuje societa priaznivcov OPERY. Všetkých si Vás dovolíme (7.1.) pozvať na čašu sektu so želaním úspešného roku 2017!

Romeo a Júlia (Charles François Gounod) NOVÁ PRODUKCIA
21 januára 2017 o 18.55 hod.
Dirigent
: Gianandrea Noseda
Réžia: Bartlett Sher
Scéna: Michael Yeargan
Kostýmy: Catherine Zuber
Svetelný dizajn: Jennifer Tipton
Choreografia: Chase Brock

Obsadenie: Diana Damrau (Juliette), Vittorio Grigolo (Roméo), Elliot Madore (Mercutio), Mikhail Petrenko (Laurent)

Úchvatná dvojica operných spevákov Vittorio Grigolo a Diana Damrau sa stretli v novej inscenácii Gounodovej opery založenej na Shakespearovej hre.

Damrau debutuje v úlohe Juliette v novej produkcii pod režijnou taktovkou Bartlett Sher, diriguje Gianandrea Noseda. Elliot Madore spieva Mercutia a Mikhail Petrenko otca Laurenta. Ide o inscenáciu milánskeho operného domu La Scala, pôvodne uvedenú na Salzburskom festivale, kde mala premiéru v roku 2008.

Charles Gounod, jeden z najúspešnejších francúzskych autorov.  Melodická a harmonická krása a emocionálna intenzita sú najsilnejšími argumentmi jeho hudobného pretlmočenia shakespearovského príbehu.

SÚŤAŽ ako tradícia:

Počas prestávky sa môžete zapojiť do súťaže o vylosovanie dvoch voľných vstupeniek na ďalšiu OPERU – tento raz  na 25.2.2017 Antonín Dvořák: Rusalka

Tešíme sa na stretnutie s operou !

Piešťany 19.12.2016

19.12.2016