OPERA – priame prenosy z Metropolitnej Opery New York

The Metropolitan Opera – v HD LIVE

Priame prenosy z Metropolitnej Opery v New Yorku sledujú diváci v 70-tich krajinách sveta.
Najväčšie  kino na Slovensku v Dome umenia Piešťany prináša The Met: Live in HD – ocenený cyklus priamych prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku.

Čím sú prenosy výnimočné a ako sa dostali až do Piešťan ?  Priame prenosy operných predstavení sú v ponuke podujatí  Domu umenia od októbra 2016.

Od októbra 2017 čaká na milovníkov opery ďalších 10 titulov, ktoré sú zaradené do novej sezóny 2017/2018.

Ako priame prenosy prebiehajú ?
Divák, ktorý príde do sály, bude mať pocit, že je súčasťou operného diania. „Priamy prenos sa začína tým, že kamera ukáže zhora New York a jeho najznámejšie budovy, až zacieli na Metropolitnú operu. Postupne akoby kamera prešla cez strop a ocitne sa v hľadisku,” pripomíname zaujímavosť, že v newyorskom stánku kultúry majú sedadlá rovnakej farby ako v Piešťanoch.

Prenosy nie sú premietané len zo scény. „Všetko je uvádzané. Na úvod sa prihovorí moderátor a privíta divákov. Počas prestávky robí rozhovory, kamera dovedie diváka až do šatne veľkých svetových hviezd. Taktiež publikum vidí, ako sa pripravuje scéna na ďalšie dejstvo. Je to nesmierne zaujímavá reportáž premiérového diania“.

Prenosy The Metropolitan Opera: Live in HD kombinujú špičkové operné umenie s najmodernejšími technológiami. HD (High Definition) je akronymom pre vysoké obrazové rozlíšenie, ktoré svojou kvalitou ďaleko prevyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk sa prenáša v priestorovým šesťkanálom 5.1. Oko kamery sa počas prenosu dostane podstatne bližšie k dianiu na javisku než oko diváka sediaceho na tom najlepšom mieste priamo v Metropolitnej opere. Diváci pri prenosoch si tak môžu vychutnávať úžasné detailné zábery, ktoré by v samotnej Metropolitnej opere nikdy nevideli. Pre skvelý divácky zážitok sa Dom umenia Piešťany môže hrdiť najväčším  širokouhlým premietacím plátnom na Slovensku  s rozmermi 12,5 m a 7,6 m a zvukovým systémom Dolby Surround.

Netreba sa báť ani jazykovej bariéry. „Všetky tituly, priame prenosy, sú titulkované. Tie nám pošlú dopredu a človek, ktorý ich u nás sprostredkúva, musí ovládať daný jazyk,” priama reč respondentov v rozhovoroch už prekladaná nebude.
Predstavenia sú uvádzané v pôvodnom jazyku, v Dome umenia Piešťany  sú  k dispozícii anglické titulky so slovenským prekladom, ktoré
technicky zabezpečuje C&M Languages Piešťany.

Nejde o premietanie filmovej snímky, atmosféra je slávnostná. Netreba sa preto báť zvoliť aj elegantné slávnostné  oblečenie.

29.6.2016